Proč Bitcoin pravděpodobně nemá budoucnost?

Bitcoin není použitelný jako měna

Důvod je úplně jednoduchý. Bitcoin není škálovatelný, proto nemůže sloužit jako měna. Proč je škálovatelnost důležitá?

Neškálovatelný Bitcoin, který stojí na technologii Blockchain:

  • Je neekologický. Bitcoin i při současné ceně spotřebuje více elektřiny než celé Slovensko nebo Irsko.
  • Je nepoužitelný pro běžné transakce. Mediánový poplatek za transakci je aktuálně 14,41 USD a trend poplatků je rostoucí.
  • Je technologicky omezen velikostí bloku 1 MB. Což vyhovuje těžařům, kteří budou vždy proti změně.
  • Je nestabilní. Přestože počet transakcí v BTC za poslední rok vzrostl pouze o 50 %, cena v USD vzrostla za stejné období o 2000 %.
  • Je deflační (při omezeném počtu). Deflace je mnohem škodlivější, než současná inflace FIAT měn.
  • Je v cenové bublině. Ještě nedávno kupovali Bitcoin lidé, co nikdy do ničeho jiného neinvestovali (akcie, dluhopisy, komodity). Dnes kupují Bitcoin i lidé, co nemají ani vlastní peníze na nákup, natož aby věděli jak funguje Blockchain. Co se asi stane, až budou chtít prodat?

Problémy neškálovatelného Blockchainu, má podle jeho příznivců řešit Lightning Network či podobná druhá škálovatelná vrstva. Tato řešení však z Bitcoinu udělají něco, co už tady máme se současnými FIAT měnami a bankami. Viz Bitcoin’s Lightning Network Will Likely Fail Due To Several Possible Reasons

Ostatně bezškálová síť je zcela přirozený stav v mnoha a mnoha systémech. Pro problémy Bitcoinu a všech dalších měn postavených Blockchainu zatím neexistuje řešení a nejspíš ani nebude. To proto, že Blockchain jako technologie není vyhovující.

Bitcoin není ani aktivum

Musíte poznat rozdíl mezi aktivy a pasivy a kupovat aktiva. Aktivum je něco, co mi do mojí kapsy peníze vkládá. Pasivum je něco, co peníze z mé kapsy vytahuje.“ Robert Kiyosaki

Už jsme vysvětlil, proč Bitcoin nejsou a pravděpodobně nikdy nebudou peníze. Bitcoin vám peníze z kapsy vytahuje. Žádné peníze vám do kapsy nevkládá, dokud ho neprodáte.

Investiční nemovitost vám do kapsy dává nájem. Akcie vám do kapsy dávají dividendu. Dluhopis vám dává kupón. Půjčka vám dává úrok. I když investujete do nákupu krávy, bude vám dávat mléko.

Bitcoin vám nedává nic.

Bitcoin není ani investice, je to spekulace

The idea that bitcoin has some huge intrinsic value is just a joke in my view.“ Warren Buffett

Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi.“ Benjamin Graham, otec hodnotového investování, ve své knize Inteligentní investor.

Bitcoin se svojí volatilitou rozhodně nezaručuje bezpečné zachování jistiny. Rostoucí trend se může kdykoliv obrátit. Bitcoin díky svým vlastnostem nemůže nabídnout ani funkci dlouhodobého uchovatele hodnoty, k tomuto účelu lépe poslouží např. zlato nebo nemovitosti.

Blockchain je již zastaralý

Bitcoin, stejně jako všechny ostatní kryptoměny postavené na blockchainu, není škálovatelný a nepomůže jim ani škálovatelná vrstva. Blockchain byl zajímavá technologie od 2009 do 2015, než byla vymyšlena první verze Tangle. Tangle je technologie kryptoměny IOTA. Tangle nabízí oproti Blockchainu zanedbatelnou spotřebu elektřiny, nulové poplatky za transakce a neomezenou škálovatelnost, díky návrhu, kde nejsou rozdělení těžaři a uživatelé měny.

Tržní kapitalizace (ocenění) IOTA oproti Bitcoinu je přitom aktuálně 24x menší. Což jen ukazuje, jak je trh s kryproměnami iracionální a že pro naprostou většinu spekulantů není vůbec důležité do čeho dávají peníze, jde jen o sázky na rychlý zisk a obrovské podcenění souvisejícího rizika.

I když IOTA oproti Bitcoinu mnohem více splňuje kritéria pro to stát se měnou, celý ekosystém je stále ještě v plenkách. Pro rozšíření kryptoměny mezi veřejnost je klíčové, aby ekosystém měny nabídl intuitivní služby pro transakce a přímou směnitelnost za FIAT měny „na jedno kliknutí“. Do té doby jsou všechny kryptoměny stejně jen zábavná hazardní hra pro ajťáky.

Je velmi pravděpodobné, že než se tak stane, přijde znovu něco „ještě lepšího“ než IOTA, díky rychlému vývoji v kryptoměnách obecně. Proto doporučuji se spekulací do kryptoměn celkově zdržet a raději investovat do něčeho, co má i jinou než tržní hodnotu.

Co je tedy Bitcoin?

  • Bezesporu průkopník mezi kryptoměnami, díky čemuž může mít jistou sběratelskou hodnotu.
  • Vynikající prostředek pro spekulaci (dokud roste).
  • Zastaralá technologie bez potenciálu pro světovou měnu budoucnosti.
Publikováno: 14.12.2017 15:39