Je vegetariánství přínosné z hlediska etiky chovu zvířat a ekologie?

Co se stane, když všichni přestanou jíst maso?

Vegetariánství a etika chovu zvířat

Když všichni přestanou jíst maso, kdo bude mít ekonomickou motivaci pěstovat krávy, prasátka, kuřátka, ryby?

Samozřejmě, že nikdo. Naprostá většina těchto zvířat se tedy nebude „pěstovat na maso“, tím pádem nebudou ani žít, aby je nějaký masožravec mohl sníst, protože žádný zemědělec nebude dělat něco, za co mu nikdo nezaplatí, protože nikdo nebude jíst maso.

Je opravdu lepší zvířata mimo zoo téměř nemít, než je eticky chovat?

Vegetariánství a ekologie

Tam kde to bude dávat ekonomicky smysl, budou uvolněné plochy po zvířatech využity pro zemědělství. Oceány (71 % povrchu planety) bohužel nebudou využity vůbec. Dá se zde mluvit o efektivitě využívání přírodních zdrojů?

Vegelidi často jako argument dávají, že potřebují méně plochy pro svojí obživu než masožravci. Mají pravdu. Zároveň rozdíl těchto ploch uvolňuje značný potenciál pro planetu Zemi, která tak bez živočišné výroby rázem uživí i násobný počet lidí. A tento potenciál rozhodně nebude nevyužit.

Protože, kdo je největším producentem emisí na Zemi?
Ano, je to člověk. Od svého narození do své smrti produkuje emise, téměř veškerou svou činností – prací, cestováním, zábavou, i pouhou existencí a dýcháním, nikoliv pouze konzumací stravy. Následkem uvolnění zemědělských ploch od masožravců bude populační exploze. Pravděpodobně se o ní nepostará vymírající Evropa a Amerika, ale některé Africké země, Blízký východ, Indie, apod.

Z ekologického hlediska tedy místo zvířat bude na Zemi více lidí, produkujících ještě více emisí. Je to opravdu ekologické?

Vegetariánství a peníze

Maso je i po všech dotacích a subvencích nejdražší položka na jídelníčku. Bez jeho konzumace náklady na jídlo citelně klesnou, pokud ho nenahradíme drahými náhražkami dováženými přes půl světa. S nižšími náklady na jídlo se opět může narodit více dětí a tím urychlit populační explozi.

Nejsou nakonec vegetariáni ti, kteří přispívají k tomu, aby na Zemi bylo méně zvířat, ale naopak ještě více lidí, produkujících ještě více emisí, tím, že pro tyto další lidi dobrovolně uvolní omezené zdroje?

Publikováno: 30.7.2019 16:16